38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Zapraszamy na uroczystości
Robert Grudzień koordynator uroczystości, Solidarność Ziemi Radomskiej zapraszają 15 grudnia 2019 roku na wydarzenie patriotyczno-religijne w 38. rocznicę studenckiego strajku WSI w Radomiu oraz 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Uroczystości odbędą się w kościele Jezuitów pod wezwaniem Świętej Trójcy w Radomiu przy Placu Kazimierza Wielkiego.
O godz. 17.00 zaplanowana jest uroczysta msza św. a o godz.18.00 koncert podczas którego zabrzmią m.in. fragmenty utworów z płyty „Radomski Czerwiec 1976” Roberta Grudnia. Organizatorzy przypomną trudne czasy dla radomian, studenckiego strajku w Radomiu oraz wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, trwał od 26 października 1981 do 14 grudnia. 50-dniowy protest był najdłuższym strajkiem okresu PRL. Powodem do rozpoczęcia strajku była sytuacja w Wyższej Szkole Inżynierskiej, kiedy władze mianowały rektora Michała Hebdę bez wymaganych procedur, łamiąc zawarte porozumienia. Efektem sporu było usunięcie z Senatu uczelni przedstawicieli NSZZ „Solidarność” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W efekcie Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” ogłosiła strajk okupacyjny. Strajk w Radomiu, poparły inne uczelnie w Polsce.
W trakcie uroczystości 15 grudnia, o radomskim strajku będzie mówił m.in. Włodzimierz Dobrowolski, ówczesny student Wyższej Szkoły Inżynierskiej, rzecznik prasowy komitetu strajkowego i Niezależnego Związku Studentów. Wspomni m. in. najbardziej aktywnych uczestników strajku oraz duszpasterzy akademickich, bez których nie byłoby tej walki: księży Jerzego Banaśkiewicza i Zdzisława Domagałę oraz ojca Huberta Czumę.
– W ramach projektu „Spotkania z historią i sztuką”, przypominamy postacie i wydarzenia ważne dla odzyskania i utrzymania polskiej niepodległości. Strajk studentów i pracowników Wyższej Szkoły Inżynierskiej był ważnym krokiem do odbudowy w Polsce wolności i demokracji i kontynuacją walk z 1976 roku Radomia o godność. Mimo to w Polsce te tak ważne wydarzenia są dość mało znane. Chcemy to zmienić – powiedział Robert Grudzień.
Patronat nad uroczystością: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik.
Koncert odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Spotkania z historią i sztuką” oraz XXXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2019. w ramach: TEGOROCZNY FINAŁ Spotkania z Historią i Sztuką – ogólnopolski projekt edukacyjno-kulturalny Roberta Grudnia.