Kalendarium DIAK 2024 rok

Inicjatywy diecezjalne i parafialne

27 stycznia – Diecezjalne Spotkanie Opłatkowe Akcji Katolickiej

do 1 marca – etap szkolny Konkursu PiPP

9-10 marca – Rekolekcje Diecezjalne , Rada DIAK

do 18 marca  – etap regionalny Konkursu PiPP

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

26 kwiecień – XIX Diecezjalny Finał KPiPP

maj  –  Marsz dla Życia i Rodziny

14-15 czerwca – Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

10 – 13 lipca – XIII  Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej, Radom – Jasna Góra

18 sierpnia – rocznica śmierci sługi Bożego Ks. R. Kotlarza – uroczystości w Pelagowie

31 sierpnia – XI Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. Ks. Z Domagały

14 września – Zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawa

20 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu

14 października – XXIV Dzień Papieski

22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

9 listopada – Ogólnopolski Koncert  Pieśni Patriotycznej, Warszawa

11 listopada – Święto Niepodległości  Polski

23 listopada  – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata

24 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej (uroczystość w parafiach)

Każdego 28 dnia miesiąca Msza Święta w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz o kanonizację bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kościele św. Stefana w Radomiu

Każdego 8 dnia miesiąca Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji im. świętego Jana Pawła II w Jedlni Kościelnej.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja do października pielgrzymka rowerowa do podradomskich parafii – Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Nasi partnerzy:

 

 

Dlaczego trzeba się modlić o dobrego prezydenta Polski? Akcja Katolicka apeluje…

4 lipca 2020

Drodzy Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej!

Dziękując Opatrzności za wielki dar wolnej Ojczyzny, zdajemy sobie sprawę, że dar ten jest jednocześnie zadaniem, a Ojczyzna, to „wielki zbiorowy obowiązek” (C.K. Norwid). Dziś to zadanie i obowiązek wyrażają się także w świadomym i odpowiedzialnym udziale w wyborach Prezydenta Rzeczpospolitej a także w podjęciu żarliwej modlitwy w intencji Polski.
Zwracamy się zatem z apelem do wszystkich członków naszego stowarzyszenia o podjęcie tego obowiązku: nikogo z nas nie powinno zabraknąć przy urnach wyborczych, zachęcajmy też do tego naszych bliźnich, budujmy poczucie obywatelskiej i chrześcijańskiej odpowiedzialności za dziś i jutro Ojczyzny. Niech wyborcza decyzja będzie poprzedzona uważnym wsłuchaniem się w głos sumienia, kształtowanego przez Ewangelię i nauczanie Kościoła, któremu służymy. Niech codzienna modlitwa w intencji Ojczyzny uprosi taką moc Ducha Świętego, która pozwoli naszym Rodakom dokonać wyboru zgodnego z wolą Bożą i która wciąż będzie „odnawia oblicze tej ziemi”.
Przypominamy też słowa naszych Pasterzy z kwietniowego Apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski „Pokój Tobie, Polsko”, którzy nie wskazując żadnego kandydata, przypomnieli kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę, dokonując odpowiedzialnego wyboru na urząd prezydenta, a mianowicie: „prawość moralną, miłość Ojczyzny i traktowanie władzy jako służby, kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, wyrazistą tożsamość, postawę dialogu i umiejętność współpracy, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, merytoryczne przygotowanie i wiedzę, a także szacunek dla zasad demokracji, kierowanie się fundamentalnymi zasadami etycznymi, poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarancję dla prawnej definicji małżeństwa jako trwałego związku mężczyzny i kobiety, promocję polityki rodzinnej oraz gwarancje dla rodziców w zakresie prawa do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawaną wiarą i wartościami”.
Przeżywamy tegoroczne wybory prezydenckie w roku stulecia urodzin św. Jana Pawła II i oczekiwania na ogłoszoną już beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Zarówno sam akt wyborczy, jak i pomyślną przyszłość Ojczyzny polećmy wstawiennictwu tych wielkich synów Ojczyzny. Przywołujmy też w codziennej modlitwie orędownictwo Maryi Królowej Polski oraz patronów naszej Ojczyzny: św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Andrzeja Boboli i św. Stanisława Kostki.

Zarząd DIAK

 

Apel Akcji Katolickiej o modlitwę za Polskę i ludzi sumienia w wyborach Prezydenta RP.

W dzisiejszy przedwyborczy czas wyjątkowo nasilono wprowadzanie zamętu i ogromnej fali niszczenia tego, co prawe. W odpowiedzi na grożące niebezpieczeństwa trwa w Polsce modlitwa do Św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski, który wypraszał naszej Ojczyźnie szczególne łaski i bronił przed naporem zła. Dziś, na szali postawiono naszą polskość, tradycję i wiarę, rodzinę i bezpieczne życie. Akcja Katolicka w Polsce zachęca wszystkich katolików świeckich do wsparcia modlitewnego wołania ale też przywołania mocy Bożych za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II wielkiego orędownika przemian w Polsce.

Kiedy z Placu Zwycięstwa wołał „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, w sercu miał Polskę. To on kształtował w naszym pokoleniu wrażliwość na sprawy społeczne i umiłowanie prawdy. Wielokrotnie podpowiadał nam abyśmy od siebie wymagali. Dziś w obliczu II tury wyborów prezydenckich a jednocześnie przy wyraźnym zagrożeniu moralnym trzeba przypomnieć, że nasz Wielki Papież stawiał również wymagania przed politykami. Podkreślał, że polityka nie może opierać się na kłamstwie, bowiem w swojej dłuższej perspektywie obróci się przeciw człowiekowi.

Przed nami nie tylko wybór dwóch wizerunków ale wybór pomiędzy dwoma wizjami Polski. Z jednej strony z konkretnym jasnym programem rozwoju Polski prawej, dążącej ku dobru wspólnemu, z troską o rodzinę, zdrowie, wartości patriotyczne, tradycję i chrześcijański fundament. Program bezpieczny, wsparty czytelną realizacją dokonanych wcześniej obietnic.

Z drugiej zaś strony, skrajnie liberalny oparty wyłącznie na negacji i ofercie dewastacji wszystkiego co udało się w rozwoju Polski osiągnąć. To program powrotu do wizji Polski poddanej i sterowanej z zewnątrz. To wybór niszczenia polskiej moralności i ostoi chrześcijaństwa w Europie. To wizja swobody antykultury, poniżania rodziny i wiary, to deprawacja dzieci i młodzieży z odrzuceniem prawdy o stworzeniu człowieka, to akceptacja związków jednopłciowych z przyzwoleniem na adopcję dzieci. To w końcu wizja mijająca się ze składanymi obietnicami.

Kościół docenia demokrację, jednak ona sama nie może sprzyjać powstawaniu grup dla własnych korzyści lub celów ideologicznych przywłaszczając sobie władzę w państwie – nauczał Św. Jan Paweł II. Orędzie społeczne Ewangelii to podstawa przemiany wartościami chrześcijańskimi życia społecznego, to cel i obowiązek katolików świeckich. Nasz wybór to kształt kierunku polityki i prawodawstwa, które zaistnieje po fakcie dokonania wyboru.

Drodzy Rodacy, Polska rzeczywistość stoi na rozdrożu! Przyszłość człowieka i narodu zależy od ludzi sumienia. Każdy czyn, każda podjęta decyzja osadza się w sumieniu. Kiedy z łatwością odpuszczamy poszukiwanie prawdy a w nasze życie wkrada się grzech, zagłuszamy sumienie aż po jego całkowite zaślepienie i zagubienie. Papież Polak wskazywał aby dobro i zło nazywać po imieniu. Podkreślał byśmy byli ludźmi sumienia. Byśmy poszukiwali prawdy i w świetle niej korzystali z wolności. Świadomi tego, że w każdym pokoleniu odnawia się poszukiwanie prawdy, ufamy że z mocą Bożą przebrniemy przez dany Polsce czas trudnej próby, że zachowamy wiarę i nie stracimy Polski!

Niech modlitwa za Ojczyznę umocni nas i poruszy polskie sumienia. Przed nami wybory, przed nami czas próby polskich sumień!

W imieniu Zarządu,
Urszula Furtak,
prezes Akcji Katolickiej w Polsce

Copyright © 2018