Media. Tu też są ludzie!
Wizerunek Kościoła w mediach – tak można ująć temat warsztatów medialnych, które zostały zorganizowane dla członków Akcji Katolickiej. W trakcie wykładów poruszonych było wiele kwestii, które otwierają się przed stowarzyszeniami i ruchami w Kościele Katolickim w dzisiejszym świecie mediów.
Walka dobra ze złem nieustannie toczy się w naszym życiu. Kościół w mediach najczęściej pokazywany jest przez pryzmat różnych złych sytuacji. O Kościele media powszechne piszą najczęściej w sposób negatywny. Pozytywne wydarzenia z życia Kościoła są dla dziennikarzy mało interesujące, nie szokują. Często pojawiają się informacje nieprawdziwe. Zadaniem Akcji Katolickiej, które bardzo wyraźnie wybrzmiało na warsztatach jest zmienianie tego wizerunku. Prof. UKSW dr hab. Monika Przybysz zwróciła szczególną uwagę na media społecznościowe, przez które informacja dociera do największej liczby odbiorców. Kościół jest radosny i podejmuje wiele ciekawych dzieł, które są mało widoczne i docierają do małej ilości odbiorców. Dlatego aktywność w social mediach jest absolutnie konieczna, ponieważ jak powiedziała pani dr „tu też są dusze”. Należy zabierać głos w sprawach kościelnych, prostować nieprawdziwe informacje, być aktywnym w świecie wirtualnym, by z Dobrą Nowina docierać tam, gdzie tak bardzo jej potrzeba.
Jednym z prelegentów był rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, który pokazał jak ważna jest rola rzecznika prasowego w Kościele oraz jak w praktyce wygląda kontakt Kościoła z mediami.
Nie mogło zabraknąć zajęć praktycznych, na których dziennikarz Paweł Rozwód zapoznał nas z techniką tworzenia wiadomości słownej, a Sławomir Dynek fotoreporter, dziennikarz radiowy i prasowy pokazał, jak robić dobre zdjęcia, takie które ukażą piękno naszego Kościoła.
Na pewno jedno takie spotkanie nie spowoduje nagłej zmiany obecności w mediach społecznościowych stowarzyszeń katolickich. Jest jednak ważnym krokiem do zaangażowania się w życie Kościoła w świecie wirtualnym, by jak mówił Papież Franciszek „otworzyć się też w środowisku cyfrowym, by ludzie mogli wyjść poza świątynie do każdego.”
Karolina Derleta, POAK przy par. św. Rafała w Radomiu