XIX edycja Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej.
Pod hasłem „Kocham moja Ojczyznę” odbędzie się XIX edycja Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej.
Zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej serdecznie zaprasza laureatów Regionalnych Konkursów Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham Moja Ojczyznę” do wzięcia udziału w tym wielkim patriotycznym wydarzeniu.
Konkurs odbędzie się 26 kwietnia 2024r. w gmachu Seminarium Duchownego w Radomiu ul. Młyńska 23/25. Rozpoczęcie o godz. 9.00 – Aula Jana Pawła II.
Patronat Honorowy nad Konkursem objął Ks. Biskup Marek Solarczyk Ordynariusz Diecezji Radomskiej.
Poniżej regulamin konkursu
XIX DIECEZJALNY KONKURS PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ
„Kocham Moją Ojczyznę”
REGULAMIN – 2024
- Organizatorem Konkursu jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej oraz Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej.
- Celem Konkursu jest wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny, pogłębienie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni i poezji polskiej na przestrzeni wieków.
- Konkurs ma zasięg diecezjalny i jest przeznaczony dla:
- dzieci w wieku przedszkolnym,
- uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych,
- wychowanków placówek oświatowo-wychowawczych oraz grupy parafialne.
- Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach:
I Poezja
II Pieśń, w tej kategorii mogą brać udział:
- soliści,
- zespoły (od 2 do 10 osób).
Tematy konkursowe uczestnik może wykonywać w wybranej kategorii: pieśń albo poezja. Łączenie kategorii jest wykluczone. Uczestnik występujący w kategorii „pieśń – soliści” nie może wystąpić podczas tego samego konkursu w kategorii „pieśń – zespoły”.
- W każdej kategorii są 4 grupy wiekowe:
- Przedszkola,
- szkoły podstawowe – klasy I – IV,
- szkoły podstawowe – klasy V – VIII,
- szkoły ponadpodstawowe.
- Konkurs odbywa się w trzech etapach:
- szkolnym,
- regionalnym
- diecezjalnym
W etapie regionalnym biorą udział zwycięzcy etapu szkolnego (I, II i III miejsce).
W etapie diecezjalnym (w finale) biorą udział zwycięzcy etapu regionalnego. Liczba uczestników, kwalifikujących się do finału, zależy od liczby uczestników występujących w etapie regionalnym. I tak:
- do 100 uczestników – tylko I miejsca (maksymalnie 12 uczestników),
- do 150 uczestników – miejsca I + dwa miejsca II (maksymalnie 14 uczestników),
- do 200 uczestników – miejsca I + cztery miejsca II (maksymalnie 16 uczestników),
- powyżej 200 uczestników – miejsca I + sześć miejsc II (maksymalnie 18 uczestników).
Przyznawanie miejsc ex aequo dla zwycięzców, którzy wezmą udział w finale (I i II miejsca) jest niedozwolone. Przez „uczestnik” należy rozumieć: recytatora, solistę, zespół. Zgodnie z powyższym:
- 1 recytator – 1 uczestnik,
- 1 solista – 1 uczestnik,
- 1 zespół (od 2 do 10 osób) – 1 uczestnik.
7. Szkolne komisje konkursowe powołuje dyrektor placówki. Regionalne i diecezjalne komisje konkursowe powołuje organizator odpowiedniego szczebla.
Decyzje komisji konkursowych są ostateczne.
- Tematy konkursowe:
I. obowiązkowe (dla pieśni i poezji):
a)dla przedszkoli: „Mazurek Dąbrowskiego”,
b)dla pozostałych grup wiekowych: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Hymn Pierwszej Brygady”, „Warszawianka”, „Rota”, „Boże coś Polskę”.
II. dowolne: pieśni (wiersze) rycerstwa polskiego, powstańcze, żołnierskie i partyzanckie (np.: Bogurodzica; Marsz, marsz Polonia; Czerwone Maki; Marsz Sybiraków; Armia Krajowa…..)
Pieśni mogą być wykonywane z akompaniamentem lub a capella. Playback jest niedopuszczalny. W kategorii poezja uczestnik recytuje utwór bez podkładu muzycznego.
- Uczestnicy Konkursu wykonują jeden z tematów obowiązkowych wybrany przez komisję konkursową oraz jeden wybrany przez siebie temat dowolny. Diecezjalne Komisje Konkursowe mogą pozwolić uczestnikowi Konkursu na wybór wykonywanych tematów.
- Konkurs odbędzie się w następujących terminach:
- etap szkolny: do 1 marca 2024 roku, / region radomski do 10 marca 2024 roku/
- etap regionalny: do 18 marca 2024r. / region radomski 5 kwietnia 2024 roku/
– etap diecezjalny: 26 kwietnia 2024r. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, ul. Młyńska 23/25, / godz.9.00/
Szkolne komisje konkursowe zgłaszają swoich laureatów do organizatora Konkursu w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 marca 2024 roku na adres organizatora regionalnego /region radomski do 18 marca 2024r. /. Protokół szkolnych komisji konkursowych winien zawierać dane wg załączonego wzoru (załącznik nr 1).
- Do każdego zgłoszenia należy dołączyć zgodę rodziców (opiekunów prawnych) uczestnika na wykorzystanie wizerunku oraz przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z jego udziałem w konkursie. Zalecane jest przedstawienie tzw. ridera technicznego (rider techniczny – jest przeznaczony dla organizatora imprezy i zawiera spis wszystkich wymagań technicznych/ilość mikrofonów, odtwarzacz CD, gitara itp./, które są dla wykonawcy warunkiem występu).
- Organizator etapu regionalnego przesyła do organizatora etapu diecezjalnego:
- protokół (odpowiednio załącznik nr 2a, 2b lub 2c),
- listę laureatów z podaniem repertuaru (załącznik nr 3),
- wykaz nauczycieli przygotowujących dzieci/młodzież do konkursu (załącznik nr 4),
- ilość uczestników etapu szkolnego (wg. załącznika. nr 1),
w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia konkursu.
- Spośród laureatów etapu diecezjalnego w kategorii >Pieśń< Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej przyznaje „Nagrodę Specjalną”. Nagroda ta uprawnia do reprezentowania Diecezji Radomskiej w Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”. Koncert odbędzie się 9 listopada 2024r. w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Organizatorem koncertu jest Krajowy Instytut Akcji Katolickiej.
- Zgłoszenie udziału w Konkursie jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu i wyrażeniem zgody Organizatorowi na nieodpłatne prawo do rejestracji dowolną techniką zapisu i wykorzystania zarejestrowanego materiału.